Alın Kaynak Ne İşe Yarar

Alın Kaynak Ne İşe Yarar?

İki borunun birleştirilmesine ihtiyaç duyulan her noktada mutlaka alın kaynak adı geçmektedir. Alın kaynak ne işe yarar? Sorusu ise iki borunun birbirine alın alına kaynaklanması şekilde cevaplanabilmektedir. Alın kaynak uygulamaları ile borular birbirine herhangi bir ek parça söz konusu olmadan kaynaklanabilmektedir. Bu işlemin uygulama adımları ise şu şekildedir; Öncelikli olarak alın kaynağın uygulanacağı boruların et kalınlıkları, soğuma ve ısınma süreleri göz önünde bulundurulmalıdır.

Daha sonrasında ile uygun olan borular temizlenerek tıraşlanmalıdır. Boruların tıraşlanması sırasında mutlaka titiz davranılmalıdır. Yoksa istenilen sonuçlar elde edilmeyebilmektedir. Alın kaynak uygulaması için soğuma ve yansıma süreleri dikkate alınarak borular öncelikle eğik hale getirilmelidir. Sonrasında ise önceden belirlenmiş olan basında göre sıkıştırma işlemi uygulanmalıdır. Bu aşamadan sonra boruların soğuma süresinin sonuna kadar hiçbir şekilde müdahale edilmemesi gerekmektedir. En ufak bir hata dahi işlemin başarısız olmasına sebebiyet verebilmektedir. Bu noktada alın kaynak uygulaması gerçekleştirilmeden önce kusursuz sonuçların ortaya çıkarılabilmesi için mutlaka dikkat edilmesi gereken unsurlar ele alınmalıdır.

Alın Kaynak Uygulamalarında Neler Ele Alınmalıdır?

Alın kaynak uygulamalarında ele alınması gereken birçok farklı nokta bulunmaktadır. Bunların başında boruların ısınma ve soğuma süreleri gelmektedir. Mutlaka bu noktaya dikkat edilmeli ve en ince ayrıntılar dahi göz önünde bulundurulmalıdır. Aynı zamanda alın kaynak işleminin uygulanacağı alanın temiz olması ve boruların da yüzeylerinde hiçbir unsurun bulunmaması gerekmektedir. Kaynak yapılacak olan yüzeylerin ıslak, nemli ya da kirli olması sonuçları olumsuz etkilemektedir. Tüm bu detaylar göz önünde bulundurulduktan sonra mutlaka hava şartları da ele alınmalıdır. Hava şartları boruların birbirine sağlıklı bir şekilde kaynaması için son derece önemlidir. Borular farklı ebatlarda ise aralarındaki et kalınlığının yüzde on olması gerekmektedir. Boru yüzeyleri pürüzsüz hale getirilmelidir. Tıraşlama işlemi uygulanırken, ince bir film şeridi halindeki boru plakasının mutlaka görülmesi gerekmektedir. Tüm bu unsurlara rağmen ele alınması gereken en önemli nokta soğuma ve ısınma süreleridir. Boruların ısınma ve soğuma süreleri birbirine kaynamalarının kusursuz bir yapıya sahip olmasına olanak tanımaktadır.