Alın Kaynak Nedir

Alın Kaynak Nedir?

Alın kaynak nedir? Sorusu özellikle boruların bir araya getirilmesini isteyen bireyler tarafından sıkça sorulmaktadır. Çünkü tamamı ile özel olarak geliştirilmiş olan bu sistem iki borunun birbirine en iyi şekilde kaynatılmasına olanak tanımaktadır.

Alın kaynak işlemi ile birbirinden en fazla yüzde on oranında büyük olan her boru kaynatılabilmektedir. Bu işlemin uygulanması için alın kaynak makinesi kullanılmaktadır. Alın kaynak makinesi sayesinde her iki boru herhangi bir ek parçaya ihtiyaç duyulmadan birbirine kaynatılabilmektedir. Kaynak için önemli olan birkaç farklı unsur bulunmaktadır. Bunların başında borunun kaynak işlemine hazırlanması gelmektedir. Kaynak işleminin uygulanacağı borular öncelikle temizlenerek tıraşlamalıdır.

Daha sonrasında ise boruların soğuma ve yansıtma süreleri dikkate alınarak borular öncelikle eğik hale getirilmelidir. Ardından belirlenmiş olan basınca göre sıkıştırma gerçekleştirilmelidir. Soğuma süresinin sonuna kadar kaynak işleminin uygulandığı borulara herhangi bir müdahalede bulunulmaması gerekmektedir. Aksi halde sonuçlar istenildiği gibi olmayabilir. Tüm bu işlemler sonrasında alın kaynak yöntemi ile boruların birbirinde birleşmesi sağlanmaktadır.

Alın Kaynakta Nelere Dikkat Edilmelidir?

Alın kaynak uygulanırken dikkat edilmesi gereken birçok farklı unsur bulunmaktadır. Dikkat edilmesi gereken noktalar doğru bir şekilde ele alınmadığında uygulanan kaynak işlemi beklenen sonuçları ortaya çıkaramayabilmektedir. Bu bağlamda öncelikle alın kaynağın uygulanacağı yüzeyin ve ortamın temiz olduğundan emin olmalıdır. Kaynağın yapılacağı yüzeyde herhangi bir şekilde ıslaklık, nem ya da kir olmamalıdır. Daha sonrasında ise hava şartlarının uygun olup olmadığı tespit edilmelidir. Boruların sağlıklı bir şekilde birleşmesine olanak tanıyan en önemli unsurlardan bir tanesi hava koşulladır.

Bu işlem için özel bir ek parça kullanılmadığından mutlaka özel olarak geliştirilmiş makineler kullanılmalıdır. Boruların yüzeyinin pürüzsüz olması için gerekli tıraşlama işlemleri uygulanmalıdır. Tıraşlama işlemi sonrasında borudaki ince film şeridi halindeki plana mutlaka görülmelidir. Alın kaynak işleminde en önemli unsur ise soğuma ve ısınma sürelerdir.

Alın kaynak uygulamalarında mutlaka soğuma ve ısınma parametreleri göz önünde bulundurulmalıdır. İşlemlerin alanında uzman bireyler tarafından gerçekleştirilmesi en kusursuz sonuçların ortaya çıkarılmasına imkan tanıdığından kaynağın mutlaka bilen biri tarafından yapılmasını gerekmektedir.